tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Deri Ürünleri Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri, dünyada giyim ve aksesuar denildiğinde akla gelebilecek en kaliteli malzeme olmakla birlikte nihai anlamda da modada her zaman bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu nedenle deri ürünler satın alırken de doğru seçimleri yaptığınıza dikkat etmeniz önemlidir. 

Erkek giyiminde tarih boyunca deri malzeme, modanın önemli özelliklerinden birini oluşturmuştur. Bu kapsamda da her erkeğin bazen iyi bir deri ürüne ihtiyacı olacaktır. Bu ürün kimi zaman bir ayakkabı kimi zaman bir deri ceket veya cüzdan olabilir. Örneğin, deri cüzdan denildiğinde Blaxy Leather sayesinde Poyraz model cüzdanlar gerçekten aranan özellikleri gösteren ürünler olarak görülebilir. 

Derinin harika bir yapısı olduğu bilinirken, satın alınması noktasında da bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Hatta sadece satın almak ve kullanmak değil kullandıktan sonrasında da deriye iyi bir şekilde bakmak ve korumak da aynı önemi arz etmektedir. 

Neden Deri Ürünler Seçilmelidir?

Deri ürünleri seçerken bazı noktaları göz önünde bulundurmak, derinin faydalarını ve kalitesini daha net bir şekilde gösterir. Önemli bir noktada tutum, koruma ve dayanıklılık derinin kalitesi için en önemli noktaları ortaya çıkarır. 

Deri Tercihlerinde Tutumun Önemi

Deri çok eski zamanlardan bu yana güç, asilik ve erkeklik ile alakalı bir tarz oluşturmuştur. Bu yaklaşımlar eğer bir erkek olarak size çekici geliyorsa, bu durumda sizin de bir deri ürün seçmeniz gerekecektir. Geçmişe dönük düşünüldüğünde, Irving Scott tarafından tasarlanan ilk deri motosiklet ceketi, 1928 yılında bir Harley Davidson mağazasına satılırken, 1953 yılında ise Marlon Brando asi bir kültürü sembolize ederken bir deri bombardıman ceketi giymeyi seçmişti. 

Hem Hollywood’da hem de Yeşilçam’da birçok erkek sanatçı deri ceketler ile bu tutumu ortaya çıkarırken, sonraki yıllarda punk rock sanatçıları ve rock müzik sanatçıları da deri ceketleri ile bu tarzı sürdürmüştür. Günümüzde de erkekler için bahsedilen herhangi bir tarzda deri ceketler ya da montlar halen bu akımların bir parçası olmayı ve bu tutumu sürdürmeyi sağlamaktadır. 

Derinin Koruyucu Yapısı

Deri tercihlerinde belirtilen koruma yapısına gerçekten çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü deri tarih içerisinde de askerler için bir zırh görevi görmüş, silah kılıfı oluşturmuş ve insanları koruma görevi yerine getirmiştir. Özellikle tarzınız ile uyumlu bir şekilde deri kullanmanız size rüzgara karşı dayanıklılık, nefes alan bir giyim ve su geçirmez bir yapı sağladığı için günümüzde kullanımı halen sürmektedir. 

Dayanıklılık Deriyi Özel Bir Hale Getiriyor

Belirtilen üç noktada yer aldığı gibi derinin dayanıklı bir yapısı bulunması, çok uzun yıllar kullanımı sürdürmeye yardımcı oluyor. İyi biri deri ceket satın alındığında, özellikle iyi bir bütçe ile bu ürüne sahip olduğunuzda uzun yıllar değecek bir kullanım elde edebilirsiniz. Üretim yapısı nedeniyle dokuma ile üretilmiş olan deri ceketler veya giysiler çözülme, esneme ve yırtılma gibi durumlardan korunarak, çok daha güçlü bir şekilde kullanılabilir. 

Derinin Çeşitleri Nelerdir?

Deri kendi içerisinde üretim yapısına, kullanıldığı malzemelere ve kullanım alanlarına göre çeşitlilikler oluşturur. Bu çeşitlilikler ise derinin kalitesini ve kullanılacağı noktanın özelliklerini ortaya koyar. Örnek olarak Blaxy Leather marka Erkek Deri Cüzdan Poyraz ürünü sırçalı deri olarak adlandırılan en yüksek kalitedeki deri malzeme ile üretilir. 

Poyraz Erkek Deri Cüzdan kaliteli deri malzemesi ile birlikte minimalist ve zarif bir tasarıma sahip olurken, aynı zamanda da yüksek bir sağlamlık oluşturmaktadır. Uzun yıllar kullanım sağlayabilecek bu cüzdan özellikle çok ince bir yapıya sahip olduğu için de 3 milimetre kalınlığı ile isteyen herkesin aradığı tüm özellikleri karşılayabilmektedir. 

Derilerde bahsedilen çeşitlere bakıldığında ise genel olarak suni deri, hakiki deri, rugan, süet deri, nubuk deri, üst dokulu deri ve tam damarlı deri gibi çeşitler yer almaktadır. Özel olarak bu deri çeşitlerinin her biri teker teker incelenebilir. 

Suni Deri Nedir?

Sentetik olarak adlandırılabilecek suni deri, özellikle döşeme ve son moda üretimler için gayet uygun görülmektedir. Çok uzun yıllar kullanmak istemediğiniz ve daha yeni trend bir ürün istediğinizde ya da vegan bir yaklaşıma sahip olduğunuzda suni deri malzemeler seçilebilir. İnsan yapımı sentetik malzemelerden üretilmek ile birlikte deriye çok benzer bir yapıya sahiptir. Ancak deri gibi özel bir bakım gerektirmez. 

Hakiki Deri Nedir?

Son moda ürünlerde en çok kullanılan malzemelerden birisi ise hakiki deridir. Bugün moda içerisinde görebileceğiniz gerçek deri etiketi yer alan ürünlerin neredeyse hepsi gerçekten deri malzeme ile üretilir. Fakat çoğu zaman kullanılan bu gerçek deri yapıştırılmış deri yani piyasadaki en düşük sınıf deri malzeme olarak görülebilir. 

Hakiki deri içerisindeki bir diğer çeşit ise ayrık tanecikli deri yani zayıf deri türü olarak kabul edilmektedir. Bu çeşit çok daha gevşek bir yapıya sahiptir ve sentetik deri kadar ucuz bir şekilde kullanıldığından dolayı dayanıklı değildir. 

Rugan Nedir?

Patentli bir malzeme olması ile birlikte kimi zaman doğal kimi zaman sentetik bir yapıya sahip olan rugan, genellikle ayakkabı üretiminde kullanılır. Parlak, pürüzsüz ve cam benzeri bir görüntü oluşturmak için vernik kullanılan rugan, su geçirmez bir yapıya sahiptir. 

Modern bir şekilde rugan çok kullanılan bir malzeme olmasa da eski dönemlerden bu yana halen devam eden bir kültür oluşturmaktadır. Bu bağlamda da gerçekten kaliteli bir malzeme olarak bugün halen kullanılsa da bazı üreticiler rugan üzerinde plastik ve reçine kaplamalar yapmayı seçmektedir. Özellikle günümüzde rugan malzeme çok düşük kaliteli derilerden üretilebilmektedir. Bu noktada da hangi ürünü seçmek istiyorsanız, üretici ve üretimine dikkat etmek fayda sağlayacaktır. 

Süet Deri Nedir?

Günlük elbise ve ayakkabılar için kullanılan süet deri, dokusu açısından yumuşak bir kullanım sağlar. Bu açıdan da zımpara uygulanmış alt katman deriden üretildiği için hafif ve esnek bir yapıya sahip olarak, sık sık bakım yapılması gereken bir malzemedir. 

Nubuk Deri Nedir?

Nubuk, süet ile benzer bir şekilde günlük elbise, ayakkabı ve cüzdan gibi malzemelerde kullanılan bir üründür. Kadifemsi bir dış yüzeyi bulunmakla birlikte parlatılmış birinci sınıf deri ürünüdür. Bu yapıya sahip olması ile birlikte de nubuk malzeme de tıpkı dış yüzeyinde yumuşaklık elde etmek için sürekli bakım yapılması gereken bir malzemedir. 

Üst Dokulu Deri Nedir?

Deri denildiğinde en kaliteli malzemelerden biri olan üst kaliteli deri; cüzdan, kemer, ayakkabı ve ceket için temel malzemelerden birisidir. Üst düzey kalitede ki cüzdanlarda çok sık görülen bu deri, sırçalı deride kusurların zımparalanması sonrasında elde edilir. 

Sırçalı deri üzerinde tek tip bir görüntü elde edebilmek açısından üst dokulu deri, farklı renklendirme ve değişim işlemlerinden geçirilir. Bu sayede de üst düzey olarak kabul edilen bu deri sırçalı deriye göre daha yumuşak, esnek ve ayrıca dayanıklılığını biraz yitirmiştir. 

Tam Damarlı Deri Nedir?

Tam damarlı deri, Blaxy Leather tarafından kullanıldığı şekilde Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi ürünlerde kullanılan malzemedir. Bir diğer adıyla sırçalı deri olarak adlandırılan bu malzemede kusurların giderilmesi için zımpara veya cila uygulanmaz. Yani bu deri türü ihtişamlı ve doğal bir görüntüye sahiptir. 

Tanecik yapısı bozulmadan bırakılan bu deri ürünü, yüksek bir mukavemet ile yıllarca kullanılabilecek cüzdanlar ya da çantalar sağlar. Bu durumda da seçilen sırçalı deri ile üretilmiş bir aksesuar gerçekten hatırı sayılır bir ücret karşılığında temin edilebilir. 

Deri Ürünlerde Bakım Yapılması

Deri giysilerde ve ürünlerde kullanılan her deri ve seçilen her ürün farklı olduğundan dolayı bakım ve temizlik işlemleri de farklı farklı yapılır. Bu nedenle Blaxy Leather marka Erkek Deri Cüzdan Poyraz gibi ürünlerde mutlaka satın aldığınız andan itibaren size sunulan bakım talimatlarına dikkat etmeniz gerekecektir. Genel olarak uygulanması gereken deri bakım talimatlarına bakıldığında ise

 • Derinin kuru ve serin bir yerde saklanması gerekir. 
 • Deri giysileri korumak için askıda muhafaza etmek önemlidir. 
 • Deri, güneş ışığından uzak tutulmalıdır.
 • Deriye kolonya sıkılmamalıdır.
 • Deri temizlendikten sonra doğal şekilde kurumalıdır.
 • Deriye ısı uygulamamak gerekir.
 • Deriyi korumak için suya dayanıklı hale getirmek açısından akrilik veya silikon polimer sprey kullanılabilir.
 • Deride yağ ve balmumu bazlı ürünler uzun ömrünü yitirmesine neden olabilir.
 • Deri kremleri fazla kullanılmadığı sürece deriyi yumuşatırken, çatlamayı ve yıpranmayı önleyebilir.
 • Deri ceketlerde parlatma için sadece deri cilası kullanılmalıdır.
 • Süet deri üzerinde cila kullanılmaz.
 • Yumuşak bir fırça sayesinde bulaşık sabunu veya nemli bir bez ile silme yapılarak, deride leke ve kir temizliği yapılabilir
 • Nubuk ve süet gibi yumuşak deri ürünlerinde esnekliği korumak açısından ve kirleri temizlemek için yumuşak krep fırçaları kullanılabilir.
 • Son olarak birçok temizlik ürünü sadece sentetik deri üzerinde kısmen kullanıldığında, temizlik sağlanabilir. 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir