tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Derinin Dili

Hangi sektörde kullanılacak olursa olsun çok önemli malzemelerden birini oluşturan deri, aslında tek bir çeşit değil birçok farklı çeşide ayrılmaktadır. Çünkü herhangi bir cüzdan, kemer veya çanta gibi aksesuarlarda kullanılmış deri türlerinin her biri, birbiri ile aynı değildir. Bazı deriler hakiki ve bazı deriler ise çok fazla işlem gördüğü için gerçekliğini kaybetmiş yani doğal olmayan bir yapı ortaya koyabilir. 

Derinin herhangi bir üretim işlemine alınması için öncelikle tabaklama işleminden geçmesi yani tabakhane üzerinden malzeme temin edilmesi gerekir. Özellikle nitelikli bir cüzdan yani sağlam bir ürün ortaya koyabilmek için deri bulma konusunda yoğun bir çaba sarf edilmeli, yüksek bir maliyet ile uzun süre araştırma yapmak gereklidir. Bu sayede Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi çok daha sağlam, özel ve nitelikli bir tasarım ortaya konulabilmesi mümkün olmaktadır. Çünkü bu denli özel bir kalınlığı elde edebilmek, uzun ömürlü ve minimalist bir tasarım ortaya koymak için seçilen derinin önemli bir yeri bulunmaktadır. 

Derinin Çeşitleri Nelerdir?

Çok eski tarihlerden günümüze kadar çok önemli bir yapıya sahip olan deri, birçok farklı aksesuar, ceket, ayakkabı veya cüzdan gibi üretimlerde kullanılmaktadır. Estetik ve dayanıklı ürünlerin ortaya çıkması için temel ihtiyaçlardan birini oluşturan deri konusunda da birçok farklı hayvanın derisinin kullanıldığı görülmektedir. Ancak genellikle dana derisi daha kolay elde edilebilen, sağlam ve gündelik üretimlerde en çok tercih edilen malzemelerden birisidir. 

Aslında dana derisi üzerinden bakıldığında deri çeşitleri incelenirse, hayvanın kafa bölümünden alınan deriye kafa derisi, kafa ve kuyruk sokumunda bulunan bölümden alınan deriye sırt derisi, kenar bölümlerinden alınan deriye etek derisi adı verilebilir. Ayrıca bir derinin üzerinde yün yer alırsa, bu malzemeye pösteki adı verilir. Eğer deri hiç işlenmemiş ise sırım deri olarak adlandırılır. 

Derinin görmüş olduğu işlemlere göre farklı çeşitleri incelendiğinde ise 6 farklı deri türü yer almaktadır. Bu bağlamda teker teker inceleme yapıldığında;

  • İlk olarak rugan, en sık ve en eski tercih edilen modellerden biri olarak birkaç kat cila uygulanması, fırınlanması, parlak olması ile ayakkabı ve çanta üzerinde kullanılan deri çeşididir.
  • Süet deri ise üzerinde çok fazla cilt hatası bulunan derilerin zımparalanması ile elde edilir. Sert bir yapısı bulunur, daha ucuz ve kullanımı zor bir üründür. 
  • Kösele ise deri giyiminde önemli bir yere sahip olurken, çeşitli kimyasal işlemler ile kalınlaştırılmış ve dayanıklı bir yapı sağladığı için ayakkabılar da sıklıkla kullanılır.
  • Vidala türü deri ise dana derisinin özel işlem görmesi ile üretilir ve dayanıklı bir yapı oluşturur. Özellikle suya karşı çok dayanıklı olduğu için çanta ve ayakkabılarda kullanılabilir. 
  • Maroken ise daha önce ilk defa Fas’ta ortaya çıkarılmış aslında keçi derisinin işlenmesi ile elde edilmiş bir malzemedir. Yumuşak yapısı ile birlikte mobilyalarda daha çok tercih edilirken, cüzdan ve çanta gibi ürünlerde de kullanılabilir.
  • Son çeşit olarak nubuk ise zımparalanmış giysilik deri olmakla birlikte süet gibi bir yapı gösterir. Ancak süet deriye göre kısa tüyler ve tok bir yapı gösterdiğinden dolayı özellikle ayakkabı ve çantalarda kullanılır. 

Bu genel çeşitlendirme dışında aslına bakılırsa deri çeşitleri incelendiğinde, farklı cilt yapılarına göre de tam tanecikli deri ve üst tanecikli deri adı verilen iki çeşit bulunmaktadır. Bu deri çeşitlerinin her biri üretimlerde teker teker kullanılabileceği gibi farklı karışım modelleri ile de ortaya çıkmış olabilir. Yani tamamen tam tanecikli deri malzemenin kullanılması ile üretilmiş bir cüzdan yer alabileceği gibi tamamen üst tanecikli deri ile üretilmiş bir cüzdan da bulunabilir. Ancak ikisinin kombine edilmiş halde kullanılması ile birlikte yine de düşük kalite oluşturmayan ve sağlamlık gösteren bir deri kullanımı görülebilir. 

Tam Tanecikli Deri(Full Grain Leather) Yapısı Nasıl Olur?

Özellikle deri endüstrisi açısından düşünüldüğünde, Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi bir ürünün üretilmesi için öncelikle seçilecek derinin de belirli başlı özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sistemde temel olarak derinin üzerindeki tanecik tabakasının çıkarılmaması ile elde edilen alt deri yani “full grain” olarak adlandırılan yapı yer alır. Tam tahıl derisi olarak da adlandırılan bu malzeme, doğal desenini koruduğu için herhangi bir kabartma veya süslenme bulundurmaz. Ayrıca deri üzerinde herhangi bir kaplama tabakası görünmemek ile birlikte pigment içeriği yer almamaktadır. Genellikle dana derisi tam tahıllı deri olarak temin edilirken, 1. sınıf bir deri oluşturur. 

Bu yapının temelinde aslında derinin üst kısmı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü üst kısım derinin şeklini çok iyi bir şekilde korur, gayet güçlü ve dayanıklı bir sonuç ortaya çıkarır. Derinin üst kısmı üzerinde parlatıcı kullanılmadan dahi doğal bir görünüm elde edilebilir ve bu sayede de yüksek kaliteli ve eşsiz bir sonuç sağlar. Yani bu bağlamda tam tahıl çoğu zaman derinin en pahalı ve özel kısmını sağlamaktadır. Bu sayede de gerçek bir cüzdan veya çanta üretimi için rahatlıkla kullanılabilir. 

Üst Tanecikli Deri(Top Grain Leather) Yapısı Nasıl Olur?

Tam tanecikli yapıda derinin üst tabakası hiçbir şekilde parlatılmadan ve kabartma gerçekleştirmeden malzeme kullanıma sunulmaktadır. Ancak üst tanecikli yani üst tahıl deri olarak adlandırılabilecek malzemeler ise düzeltilmiş bir yapıya sahiptir. Aslında bakılırsa, üzerinde bulunan bir kusurun arındırılması ile birlikte yine tam tahıl deridir. Ancak bu kusurun giderilmesi, kalitesinden cüzi miktarda bir düşüş ortaya çıkarırken, parlatma miktarına bağlı da yine dayanıklılığında da düşük miktarda bir azalma olabilir. 

Genellikle kullanım alanına göre bakıldığında, üst tahıl deri tam tahıl deriye göre daha uygun bir yapı da oluşturabilir. Fakat genel anlama bakıldığında, özellikle cüzdan gibi üretimler gerçekleştirmek için gerçek bir dokunma hissi, esneklik ya da ağırlık oluşturması açısından üst tahıl deriler daha farklı görünebilir. 

Alt Tahıl Ve Üst Tahılın Bir Araya Getirilmesi

Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi kaliteli, sağlam ve estetik tasarıma sahip olan minimalist bir cüzdanın üretilmesi için deri seçimine çok yüksek bir önem verilmektedir. Genellikle üretim gerçekleştirilirken bu iki deri türünden herhangi biriyle tamamen saf malzeme kullanılır. Bazı dönemlerde ise kombine edilmiş derilerin bileşimi sayesinde üretimler gerçekleştirilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta ise farklı bir malzemenin yani gerçek olmayan bir derinin asla kullanılmayacağıdır. 

Gerçek Deri(Genuine Leather) Yapısı Nasıl Olur?

Derinin tanecikli yapısına göre iki farklı sınıfa ayrılması gibi önemli noktalardan birisi de gerçek deri yapısının bilinmesidir. Teknik anlamda bir inceleme gerçekleştirildiğinde, ekstra bir işlem tabakası uygulanmış fakat kaplamalı deri veya boyalı deri olarak sınıflandırılmayacak malzeme gerçek deri olarak görülmelidir. Bugün piyasada cüzdan veya ayakkabı gibi üretimler gerçekleştiren birçok farklı marka ve firma deri denildiğinde öncelikli olarak uygun fiyatlı demek yerine gerçek deri demeyi tercih etmektedir. Ancak bu kavramda ortaya çıkan sonuç açısından, şekil ve kalite anlamında üst tahıl ya da tam tahıl kadar kaliteli olmayıp daha alt katmanda bulunan bir deri akla gelebilir. 

Gerçek deri diğerlerine göre daha ucuz bir kaliteye sahip olma özelliği gösterse de bazı üretimlerde gayet uygun bir yapı oluşturabilir. Ancak Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi üretimler gerçekleştirilirken, mutlaka üst tanecikli veya tam tanecikli deri yapısı kullanıldığı için hiçbir zaman altyapıda bir malzeme görülmemektedir. 

Birleştirilmiş Deri(Bonded Leather) Yapısı Nasıl Olur?

Birleştirilmiş deri yani sulandırılmış deri ise aslında gümrüklü deri olarak da kabul edilmektedir. Çoğu zaman döşeme malzemesi olarak görülen bu deri ürünü, kabartılmış ve poliüretan bağlayıcı sayesinde karıştırılarak parçalanmış bir elyaf tabakası ile kaplanır ve katmanlı bir yapı oluşturur. Aslında bu malzemede de sağlam deri parçaları tercih edilirken, bölünmüş bir kaplama yapıldığı için daha düşük bir kalite ortaya çıkarabilir. Özellikle atık derileri yeniden kullanmak, minimum düzeyde parça değişimi oluşturmak ve düşük maliyet elde etmek açısından birçok farklı sektörde seçilebilir. Ancak üst derecede kaliteli ve uzun ömürlü bir cüzdanın elde edilmesi için tercih edilmez.

Deri Tabaklama Yöntemleri Nelerdir?

Ham derinin elde edilmesi ile birlikte kullanılabilir bir hale gelmesi için öncelikle deri tabaklama işlemi gerçekleştirilir. Derinin işlenmesi için fiziksel veya kimyasal birkaç farklı işlemin gerçekleştirilmesi ve bunun sonucunda da istenilen şeklin yani modelin elde edilmesi gereklidir. Sonrasında deri istenilen bir endüstriyel malzeme haline gelerek, kalitesine göre değişmekle birlikte aksesuar üretimi, cüzdan, kemer, çanta, ayakkabı, halı veya mobilya üretimi için kullanılabilir. 

Temel çerçevede deri tabaklama işlemi gerçekleştirmek için en çok ön plana çıkan yöntemler arasında bitkisel tabaklama veya kromla tabaklama yöntemleri bulunmaktadır. Bu iki yöntem çok daha fazla kullanılan yöntemler arasında yer almak ile birlikte aynı zamanda fiziksel tabaklama, aldehit tabaklama, alum tabaklama veya yapay tabaklama gibi yöntemler de tercih edilebilir. 

Kısaca bahsedilmesi gerekirse;

  • Fiziksel tabaklama, özgün bir yöntem olmak ile birlikte sadece derinin içerisindeki bağ dokusu kırılır ve çok az sayıda usta kaldığı için artık neredeyse yapılmamaktadır.
  • Aldehit tabaklama işleminde ise beyaz ve krem renkli deri elde etmek için oksazolidinon veya glutaralaldehit bileşenleri kullanılır. Daha yumuşak bir deri, araba döşemesi veya bebek ayakkabısı üretimi için kullanılabilir hale gelir. 
  • Alum tabaklama yönteminde ise tuzlama gerçekleştirilir. Aslında doğal bir birleşim olarak protein, un ve yumurta karışımı kullanarak sert bir deri elde etmek amacıyla sonuç sağlanır.
  • Yapay tabaklama işleminde ise beyaz bir deri elde edilirken, genellikle bitkisel tabaklamaya göre güzel kokulu polimerlerin kullanılması ile sonuç elde edilir. 

Bitkisel Tabaklama(Vegetable Tanning) Nasıl Yapılır?

Bir tanım olarak bitkisel tabaklama işlemi ham post derinin dönüştürülmesi yöntemini oluşturmaktadır. Aslına bakılırsa en çok kullanılan yöntemlerden biri olmak ile birlikte bitkisel tabaklama sayesinde daha kaliteli bir deri elde edildiği düşünülmektedir. Bu işlemlerde ham derinin yapısını değiştirmek adına bazı bitkisel bileşenler kullanılır. Aslında yapılan işlem sonucunda da gayet doğal görüntüye sahip olan, kişiliği bulunan ve zengin bir deri görünüşü elde edilmektedir. 

Bitkisel tabaklama gerçekleştirilirken doğal bitkiler olarak meşe odunu, keçiboynuzu veya Akasya gibi bitkiler tercih edilebilir. Bu malzemeler deride esnek ve kahverengi bir renk ortaya çıkarırken, çok eski zamanlardan bu yana yöntem uygulanmaktadır. Ancak deri sert bir yapı ortaya çıkardığı için kitap cildi veya zırh gibi noktalarda çok fazla kullanılmaktadır. 

Kromla Tabaklama(Chrome Tanning) Nasıl Yapılır?

Deri tabaklama işlemi gerçekleştirilirken seçilen yöntemlerden birisini de krom veya krom tuzlarının kullanıldığı tabaklama işlemi oluşturur. İşlem sonucunda derinin yumuşak ve farklı özgünlükte renklere ulaşması mümkün hale gelirken, aslında zararlı bir yöntem olarak da görülmektedir. Bu nedenle genel kapsamda yöntem sonucunda elde edilen deri, kalitesiz ve kötü deri olarak görülmektedir. Doğal ve gerçek bir işlem gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından ve sağlığa önem veren endüstriyel işletmelerde sık kullanılan tekniklerden biri olarak görülmez. 

En İyi Tabaklama Yöntemi Nedir?

İlk dönemlerde Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi üretimlerde bitkisel tabaklama ile elde edilmiş deriler tercih edilmiştir. Ancak bahsedildiği şekilde sert bir deri yapısı ortaya çıkarken, derinin uzun ömürlü sağlam ve estetik bir görüntüye sahip olması yani daha yumuşak bir sonuç elde edilmesi için krom tabaklanmış bileşenler de gerekmektedir. 

Her iki özelliğin bir arada elde edilebilmesi açısından düşünüldüğünde, bugün genellikle bitkisel tabaklama kullanılması ile birlikte tamamen bitkisel olmanın dışında kısmen krom ile tabaklama işlemlerinin de yapılması sonucunda daha kombine bir tabaklama işlemi elde edilmektedir. Tamamen kombine bir sistem sonucunda hem çevre için doğru dengede hem de daha sağlam ve kaliteli bir özellik sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir