tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Günlük hayatta hem erkek hem kadın her insan, deri ile üretilmiş cüzdan, kemer, çanta veya ayakkabı gibi birçok ürünü severek kullanmaktadır. Çünkü bilhassa gerçek derinin çok zarif bir görüntüsü vardır ve kullanımında büyük bir sağlamlık yer almaktadır. Kalitesi; sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

Deri, kendine has doğal ve faydalı özelliklere sahip olsa da bugün piyasada karşılaşabileceğiniz her ürün farklı kalitelerde deri ile üretilir. Zira birçok kişi temin ettiği ürünün hakiki yani gerçek deri olup olmadığını veya suni deri olup olmadığını dahi ayırt edememektedir. Bir tüketici hakiki deri ile suni deriyi birbirinden net bir şekilde ayırabilmeli ve ürün satın alırken, bu noktaya dikkat ederek daha sağlıklı ve gerçek ürünleri almaya özen göstermelidir. 

“Gerçek deri” ile “hakiki deri” arasında dahi bir farklılık bulunurken, suni deri bu ikisinden çok daha farklı bir yapıya sahiptir ve sadece kalite değil fiyat açısından da önemli bir farklılık bulunmalıdır. Bugün piyasada birçok kişi suni deri ürünleri sahte işlemlerden geçirmek vasıtasıyla gerçek deri gibi sunmakta ve hak etmediği fiyatlar ile satış yapmaya çalışmaktadır. Ancak tüketici kısa süre sonrasında satın aldığı ürünün çabucak yıprandığını ve kalitesiz olduğunu anlamakta ve çok geç kalmaktadır.

Gerçek Ve Suni Derinin Farklılıkları Nelerdir?

İlk anlamda gerçek ve suni deri arasındaki farklara bakıldığında, çoğu kişinin aklına fiyat gelmektedir. Yani az önce anlatıldığı gibi fiyatı yüksek olan bir çanta veya cüzdanın gerçek deri ile üretilmiş olduğu algısı oluşmaktadır. Fakat sadece fiyat gibi bir ayrıntı ile kıyaslama yaparak, suni deri ile gerçek deriyi birbirinden ayırmak hiç doğru olmayacaktır. 

Genellikle merdiven altı işletmeler ve küçük işletmeler kendi imkanları ile suni deriyi farklı işlemlerden geçirip, gerçek deri olarak sunarken, imitasyon markalarla yüksek fiyatlar da talep etmektedir. Aslında ticari açıdan bu durum normal görülse de bazen ünlü markalarda hakiki deri olmasa dahi suni deri ile tasarım yaparak, çok yüksek fiyatlı ürünler sunmaktadır.

Öte yandan bazen çok uygun fiyatlı bir şekilde almış olduğunuz cüzdan, kemer ya da çanta gibi bir ürünün gerçek deri olma ihtimali de yine gerçekten yüksek olabilir. Çünkü dürüst bir fiyat politikasına sahip olarak müşterileri için her zaman kaliteli ürünleri ön planda tutmak isteyen markalar, gerçek deri ürünleri yine ideal fiyatlar ile müşterilerine sunmaktadır.

Örnek olarak Blaxy Leather markası, Türkiye’de önemli bir marka olması vasıtasıyla sunduğu Poyraz Erkek Deri Cüzdan ürünlerinde hem uygun fiyatlı hem de gerçek kaliteli deri avantajı oluşturmaktadır. Poyraz Cüzdan, çok özel bir şekilde sağlam ve minimalist bir tasarıma sahip olmasıyla uzun yıllar kullanılacak kadar kaliteli ve estetik bir ürün ortaya çıkarmaktadır. Sağlam ve %100 gerçek 1. kalite dana derisi ile üretilmiş bu cüzdan işçilik ve tasarımında her planda kendini öne çıkarmayı başarmaktadır. 

1. Gerçek Deride Kokunun Önemi

Belirtilen ürün gibi örnekler göz önünde bulundurulduğunda, gerçek deri ürünler ile suni deri ürünler arasındaki farkı çok daha net bir şekilde görme imkanı bulabilirsiniz. Örneğin, gerçek deri ile üretilmiş bir ürünü elinize aldığınızda, ilk aşamada kokusuna dikkat edebilirsiniz. Aslında koku, giyim ve aksesuar ürünlerinde arka planda olsa da deri malzeme ön plana geçerse, koku da çok önemli bir ayrıntı olarak ön plana çıkmaya başlayacaktır.

Deri olarak bahsedilen ürünlerde alışveriş yaparken, ürünün kokusu önemli bir nokta oluşturur. Çünkü gerçek derinin kendine ait ve başka bir noktada hissedemeyeceğiniz spesifik bir kokusu bulunmaktadır. Bunun karşılığında suni deri ile üretilmiş ürün ele alındığında, plastik hammadde ile üretildiği için direkt bir şekilde plastik kokusu ve ilaç kokusu ortaya çıkaracaktır. Yani kalitesiz ve istemsiz bir koku ile itici bir durum oluşturacaktır.

2. Gerçek Deri İçin Ateşin Önemi

Ateş yine gerçek deri ile önemli bir bağlantı oluşturmaktadır ve orijinal deriyi anlama da katkı sunmaktadır. Çünkü biraz önce koku olayında bahsedildiği gibi suni deri plastik malzemeden ve kimyasal katkılı malzemeden elde edilmiş olduğu için ateş ile birleştiği anda alev alev yanmaya ve erimeye başlayacaktır. Çünkü yapısı gereği yanmaya müsaittir ve içerisindeki katkı maddeleri yanmanın daha kolay gerçekleşmesini ve ortaya çok kötü bir koku ile görüntü çıkmasını sağlayacaktır. 

Gerçek deri açısından bakılırsa, ateş gerçek deri üzerinde çok geç ve ağır bir etki gösterecektir. Yani gerçek deri kontrol edilmek istenildiğinde; çakmak, kibrit veya mum alevine tutularak belirli bir süre beklenirse, ancak iyice ısındığı zaman hafiften büzülmeye ve belki yanmaya başlayabilir. Zira gerçek deri hızlı bir şekilde tutuşmaz ve ateş karşısında gayet mukavemetli bir yapı oluşturur.

3.Gerçek Derinin Gözenekli Yapısı

Gerçek deri malzemeyi görsel anlamda incelediğinizde, net bir şekilde üstünde bulunan gözenekleri fark edebilirsiniz. Örneğin, Poyraz Erkek Deri Cüzdan kahverengi veya taba renkleri ile incelendiğinde, deri üzerindeki bu gözenekleri net bir şekilde görebilir ve gerçekten orijinal bir yapısı bulunduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü Blaxy Leather markası tarafından bu cüzdanın tasarımında 1. kalite hakiki dana derisi kullanılmaktadır. 

Öte yandan suni deriye baktığınızda ise bu gözenekler yer almaz ve gayet tekdüze bir görüntüsü bulunmaktadır. Çünkü suni deri plastik hammadde ile işlenmiş olduğu ve katkı maddeleri ile güçlendirilmiş olduğu için bu gözenekli yapıyı dolduracak yapay içeriklere sahiptir. Hatta bazen deri aşırı derecede işlenmiş ve yapısını kaybetmiş olduğu için gerçek deri olsa da %100 kaliteye sahip olmadığında bu gözenekli yapısını kaybetmiş olabilir.

4.Gerçek Deride Dikişlerin Farkı

Kemer, ayakkabı, cüzdan, çanta veya deri mont gibi farklı deri ürünleri temin ederken, üzerinde bulunan dikişlere de dikkat etmeniz gerekir. Çünkü gerçek deri ile üretilmiş cüzdan gibi bir üründe kullanılan dikişler hatasız ve özentili bir şekilde uygulanır. Nitelikli üreticiler yani Blaxy Leather gibi markalar üretim sırasında dikişlere çok yüksek bir hassasiyet gösterir. Çünkü dikiş, cüzdanın veya kemer gibi deri ürünlerin kalitesinde ince bir çizgi ve estetik bir görüntü ortaya çıkararak, malzemenin hasar görmesini engeller. 

Ürünlerde dikiş hatasız olduğunda, derinin kesim yerlerinde püskül gibi dağılmalar oluşturmaz ve görüntü kalitesiz bir yapı ortaya çıkarmaz. Genellikle plastik yani suni malzeme ile üretilmiş cüzdan gibi ürünlere baktığınızda ise gelişigüzel bir dikiş yapılmış olabilir ve bu dikiş yine suni ipliklerle yapılmış olduğu için plastik malzeme üzerinde çok sert ve kalitesiz bir görüntü ortaya çıkarır. 

5.Gerçek Derinin Verdiği Hissiyatı Unutmayın

Gerçek deri ile suni deri arasındaki farkları belirlemek için dikkat edeceğiniz en önemli noktalardan birisi de gerçek derinin size verdiği hissiyattır. Çünkü suni deriyi elinize aldığınız andan itibaren yabancı bir madde olduğunu ve kalitesiz olduğunu net bir şekilde hissedebilirsiniz. Hatta çoğu zaman suni deri, plastik malzemeler veya aşırı derecede işlenerek kalitesiz hale gelmiş bir deri malzeme vücutta alerjiler yapabilir, kaşıntıya neden olabilir ve tahriş oluşturabilir. 

Gerçek deri malzemeye bakıldığında ise dokunduğunuz anda ve kullanırken gerçekten orijinal ve kaliteli bir hissiyat sağlar. Gerçek derinin kendine has yumuşak bir yapısı bulunmaktadır. Bu tarz bir malzeme ile temas ettiğiniz anda gerçekten sizi tatmin eder ve kullanımdan dolayı mutlu edecek bir yapısı bulunacaktır. Bu kalite çok uzun yıllar boyunca da kendini koruyacaktır. Yıllar sonrasında dahi bu cüzdana ya da kemere dokunduğunuz an gerçek derinin o orijinal hissini yaşayabileceksiniz. 

6.Gerçek Deri Anlama Testleri Nelerdir?

Suni ve hakiki deri arasındaki farkları anlamak için ayrıntılı noktalar bulunduğu gibi bazı testler yaparak da gerçek deriyi çok daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Örneğin bu testlerden ilkini kazıma testi oluştururken, deri malzeme üzerinde tırnağınızın ucu ile bir kazıma yaptığınızda, bariz bir iz kalacaktır. Fakat bu iz kısa sürede kendi kendini kapatacak ve tekrar eski orijinal haline dönecektir. Aksi takdirde eğer deri malzeme üzerinde uyguladığınız iz kalıcı oluyorsa ya da hiçbir iz oluşmuyorsa, bu malzeme suni deri olacaktır.

Diğer bir yöntem olarak ateş testinden bahsedilmiş olması ile birlikte yine korku testi ya da dokunma testi gibi noktalar belirleyici etmenler oluşturmaktadır. Tercih edebileceğiniz testlerden birisi de iğne batırma vasıtasıyla yapılabilir. Gerçek deri olarak iddia edilen bir cüzdan ya da kemer üzerinde iğnenin ucunu batırmaya çalıştığınızda, eğer iğne hemen batıyor ve içinden geçiyorsa, bu deri gerçek deri değil suni deridir. Çünkü gerçek deriye iğne batırmak istediğinizde, gayet zor bir işlem olacaktır ve işlenmesi için profesyonel makineler ya da malzemeler ile uygulama yapılması gerekecektir.

7.Gerçek Deri Sizin İçin Neler Sağlar?

Aslında kemer, ayakkabı, çanta, mont veya cüzdan gibi aksesuar ya da giyim ürünlerinde deri veya suni deri arasında tercih yapmak, temel olarak bütçe ile alakalı bir durum oluşturmaktadır. Yeterli bütçeye sahip olan herkes, gerçek deri malzemeler kullanmayı tercih edecektir ve bu kaliteyi yaşamayı isteyecektir. Ancak bugün bilindiği üzere Türkiye’nin veya dünyanın önemli markaları gerçek deri ile sunduğu aksesuarlar veya giyim ürünlerinde çok yüksek rakamlar talep etmektedir. 

Önemli bir açıdan bakıldığında örnek olarak bir erkek cüzdan ürünü kullanmak istediğinizde, gerçek deri kalitesi istiyorsanız ve aynı zamanda da uygun fiyat talep ediyorsanız, Blaxy Leather sayesinde Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi bir ürünü tercih edebilirsiniz. Piyasada görebileceğiniz en uygun fiyatlı deri erkek cüzdan ürünlerinden biri olmakla birlikte hem sağlam hem de minimalist bir zirvede estetik kullanım oluşturmaktadır. Bahsedilen tüm gerçek deri özelliklerini birebir olarak görebileceğiniz Poyraz Erkek Deri Cüzdan sadece 3 milimetre kalınlığı ile 10 adet kart saklama alanı, hızlı kart alanları, derin para saklama alanı gibi tüm içerikleri ile çok kaliteli ve pratik bir seçenek oluşturmaktadır. 

İsterseniz Poyraz Erkek Deri Cüzdan ister bir deri kemer veya bir deri çanta seçimi yapmış olun, eğer gerekli ekonomiye sahipseniz, gerçek deri kullanmak sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır. Örnek olarak iş dünyasında yer alan prestijli bir kişi olmak istiyorsanız, gerçek deri kullandığınızda, kendinizi daha iyi bir görüntüyle daha fazla özgüvenli hissedebilirsiniz. 

Fiziki açıdan bakıldığında da gerçek deri ile üretilmiş bir ürün, çok daha uzun yıllar aynı sağlamlık ile birlikte kullanılmaya devam edilebilir. Çünkü gerçek deri yıpranma açısından çok uzun yıllar büyük bir dayanıklılık oluşturur. Gerçek derinin hem rengi solma göstermez hem fiziki yapısı bozulmaz hem de yırtılma gibi sıkıntılar ortaya çıkarmaz.

Gerçek derinin sahip olduğu sağlamlık, sunduğu görüntü kalitesi ve kullanım pratikliği ile elde edilen imkanlar gündelik hayatta da size büyük katkılar sağlayacaktır. Örneğin, Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi bir minimalist tasarım tercih edildiğinde, ceketinizin cebinde, çantanızın içinde, pantolon cebinizde veya telefonunuz ile birlikte elinizde kullanabileceğiniz ve size pratiklik sağlayacak bir deri ürün elde edilecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir