tarihinde yayınlandı Yorum yapın

İyi Cüzdanla Kötü Cüzdan Farkı Nedir?

Cüzdan, erkek için mutlaka kullanması gereken temel aksesuarlardan biri olarak görülürken, bu ürünlerde iyi cüzdan ile kötü cüzdan arasındaki farkı da mutlaka görmek gerekir. İyi cüzdan, uzun yıllar kaliteli, rahat ve kolay bir kullanım sağlarken, kötü cüzdan sadece görünüşten ibaret olup istediğiniz hiçbir kalite özelliğini sağlamaz. 

İyi bir cüzdan tamamen kendine has özelliklere sahiptir ve bu özellikleri sayesinde de kullanıldıkça daha kaliteli ve daha keyifli bir hale gelir. Örneğin, Blaxy Leather üzerinden temin edebileceğiniz Poyraz Erkek Deri Cüzdan, aradığınız bu özelliklerin tümünü net bir şekilde gösterebilir. Bu özellikler arasında;

  • Kaliteli bir deri kullanılması, 
  • Doğru kapasiteye sahip olma, 
  • Doğru boyut ile üretilmiş olma, 
  • İyi bir işçilik bulunması ve 
  • Bazı ekstra özellikler bulunmaktadır. 

Bu konuda öncelikle cebinizde bulunan cüzdanı incelemeniz ve bahsedilen bu önemli özelliklerden hangilerini kendi cüzdanınızda bulabileceğinizi görmeniz gerekecektir. Elbette herkes gibi siz de cüzdanınızı deri malzeme ile seçmiş olabilirsiniz. Boyutu, ince işçiliği, dikiş boyutları gibi birçok farklı nokta ile kullanım keyfinize göre seçmiş olabilirsiniz. Ancak bu beş önemli özelliği mutlaka gözden geçirerek alışveriş yaptığınızda da daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. 

İyi bir cüzdan ile kötü bir cüzdan arasındaki net farkları ortaya koyan bu özelliklerde, örneğin deri kalitesi cüzdanı kalite olarak net bir şekilde rakiplerinden ayırır. Bu konu üzerinde özellikle deri kaliteleri ve deri çeşitleri ile ilgili ayrı bir başlık altında inceleme yapılacaktır. 

Bir sonraki noktada cüzdanın sahip olduğu kapasiteye bakıldığında, ince bir cüzdan veya daha geniş bir cüzdan gibi seçimler yapılması mümkündür. Örneğin, Erkek Deri Cüzdan Poyraz çok ince yapısıyla seçebileceğiniz en zarif ürünler arasında görülebilir. Hatta minimalist tasarımın zirvesinde olan bu ürün, sadece 3 milimetre gibi bir kalınlığa sahiptir. 

Boyutlar elbette ki cüzdan kullanımında yanınızda taşımak istediğiniz eşyalar açısından en önemli ayrıntıdır. Cüzdanı hangi cebinizde taşıdığınız, kaç adet kart bulundurduğunuz, ne kadar parayı yanınızda taşımayı tercih ettiğiniz gibi birçok farklı konuya göre cüzdanın boyutları belirlenecektir. 

Üretim sırasında ortaya koyulan işçilik mutlaka iyi ve dikkatli olmalıdır. Tasarım ve kullanılan malzeme çok iyi olsa da zayıf bir işçilik iyi cüzdan ile kötü cüzdan arasındaki temel farkları net bir şekilde ortaya koyabilir. 

Ayrıntılı diğer özelliklere bakıldığında da üretimde kullanılan teknoloji, cüzdanın rengi, ek özellikleri, spesifik kullanım farklılıkları gibi birçok nokta da kaliteli veya kalitesiz bir cüzdan için ayrıntılar oluşturacaktır. Örneğin, cüzdanın telefon ile birlikte kullanılması veya kemer ile birlikte kullanılabilmesi gibi ayrıntılar iyi ve kötü cüzdan arasındaki farklılıklara birer anahtar oluşturabilir. 

Mağaza Cüzdanı İle Kullanım Cüzdanı Nedir?

Aslında cüzdan her zaman insanlar tarafından kullanılacak bir aksesuar olarak üretilir. Bu durumda mağaza cüzdanı terimi ilginç bir kavram oluştursa da burada anlatılmak istenen tamamen belirli bir ayrımın elde edilebilmesidir. Çünkü mağaza cüzdanı, satış noktasında yani mağazada gördüğünüz ve kendini gayet kaliteli gösteren cüzdanı ifade etmektedir. Kullanımı cüzdanı ise mağazadan satın aldığınız, artık sahibi olduğunuz ve kullanım ile birlikte özelliklerini fark ettiğiniz cüzdandır. 

Bu noktanın daha fazla açılması gerekirse, bir cüzdanı mağazadan satın aldığınızda gayet güzel, kaliteli ve istediğiniz her özelliği sergileyen bir yapı ortaya koyabilir. Ama mağazada bu kadar kaliteli duran bir ürün, kullanım süreci içerisinde çok hızlı bir şekilde yıpranabilir, özelliklerini kaybederek verdiğiniz paranın karşılığını sağlamayan bir ürün olabilir. İşte bu durumda mağaza cüzdanı ile kullanım cüzdanı arasında net bir farklılık ortaya çıkmaktadır. 

İşte bu noktada bir önceki adıma geri dönüş yapıldığında, bazı cüzdanlarda belirtilen cüzdan özellikler gayet iyi olsa da kullanım sırasında da bu özellikler sayesinde gerçekten kalitesini ortaya koymalıdır. Daha önce bahsedildiği şekilde bu özellikler kapsamında da bilhassa deri kalitesinden bahsedilmişti. Bu kapsamda da deri kalitesi üzerinde daha fazla durmak gerekecektir. 

Deri Kalite Farkları

Deri, tek başına sadece birkaç basit özelliğe sahip olan bir üretim malzemesi değildir. Farklı hayvan derilerinin farkı işlemlerden geçirilmesi sonucunda elde edilen bir üretim malzemesi olarak, kalite açısından da değişimler ortaya çıkarır. Büyük ve önemli mağazalarda gördüğünüz cüzdan gibi ürünlerde mağaza cüzdanı gayet kaliteli bir görüntüye sahip olsa da seçilmiş deri kalitesi doğru olmadığında, kullanım cüzdanı için istenilen sonuç elde edilmez. 

Mağaza cüzdanı ile kullanım cüzdanı arasında benzer özelliklerin sürdürülmesi ve istenilen nihai kullanım sonucunun ortaya çıkarılması için deri kalitesine yüksek özen gösterilerek üretim yapılmalıdır. Bu konuda Blaxy Leather tarafından da göz önünde bulundurulan şekilde dört önemli deri sınıfından bahsetmek mümkün olacaktır. 

  • İlk olarak birinci sınıf deri; çok yüksek bir kaliteye sahiptir. Üst taneler tam tanecik olarak başlarken, katman biraz zımparalanmıştır. Yani yara ve kusurlar kısmen giderilmiştir. Daha ince ve daha zarif bir kullanım elde edebilmek hatta daha fazla esneklik sağlamak açısından da alttan bir katman çıkarılmış olabilir. 
  • Yapıştırılmış deri ürünleri ise aslında birçok noktada üreticiler ve firmalar tarafından deri olarak dahi kabul edilmez. Çünkü bu malzeme kullanılmış derilerin artıklarının birleştirilmesi yoluyla elde edilmektedir. Bu malzemeler deri tozu haline getirilerek öğütüldükten sonra tekrar birbirlerine yapıştırılır ve aslında gerçek deri gibi bir görüntü ortaya çıkarır. Fabrikasyon yöntem ile yapılan bu üretim sonrasında yapıştırılmış deri üzerinde plastik bir kaplama ile cila sağlandığı için gerçek gibi görünebilir. 
  • Sırçalı deri olarak bahsedilen kalite ise inek derisinin dış kısmından elde edilir. İşte bu deri en yüksek kaliteye sahiptir. Fiyat olarak en yüksek noktadadır ve tamamen dayanıklı bir yapıya sahiptir. Çünkü normal koşullarda da büyükbaş hayvanların avcılar veya dikenli tel gibi faktörlerden korunması için sırçalı deri hayvanın en üst deri tabakasında yer alır. Bu durumda da doğal bir görüntü için doğal görseller ve doku ile kullanılabilir. 
  • Son noktada hakiki deri ise en dış tabakanın bir altında bulunan derinin alt tabakası olarak temin edilmektedir. Yani bahsedilen sırçalı derinin alt kısmında kısmen daha zayıf ama yine de gerçek deri ürünüdür. Hakiki deri, gerçek ve sağlıklı olsa da dayanıklılık ve kalite açısından daha düşük bir seviyede yer alır. Üretimde çoğu zaman sırçalı deri gibi bir görünüm elde edebilmek için çelik bir rulo sayesinde tekstur edildikten sonra plastik kaplama ile cila sağlanır. 
  • Yine önemli bir ayrıntı olarak cüzdan üretiminde kullanılan iplik türleri de deri kalitesi kadar önemli bir noktadır. Bu konuda pamuk iplikler, polyester iplikler ve naylon iplikler gibi kaliteler yer alır. Pamuk iplikler ucuz ve kolay parçalanan bir yapıya sahip olurken, naylon ve polyester iplikler sentetik yapılarıyla suya dayanıklı ve daha sağlam bir kullanım oluşturur. 

Bu dört deri kalitesi göz önünde bulundurulduktan sonra Blaxy Leather Erkek Deri Cüzdan Poyraz ürünlerine bakıldığında, gerçek bir kalite için en üst seviyede sırçalı deri kullanıldığı görülebilir. 

Cüzdan Neden Parçalanır?

Tüm bu nitelikler ve özellikler göz önünde bulundurulduktan sonra bir cüzdanın neden uzun süre dayanıklı olmadığını ve parçalandığını artık daha net bir şekilde tahayyül edebilirsiniz. Kullanılan deri kalitesi ve iplik türü özellikle parçalanan bir cüzdanın neden bu duruma geldiğini daha net bir şekilde açıklayabilir. 

Bilhassa el işçiliği kullanılan malzeme ile birleştiğinde, daha düşük maliyet ile üretim gerçekleştirmek isteyen markalar sırçalı deri görünümlü hakiki deri kullanımlarına da yöneldiğinde, kolaylıkla parçalanan cüzdanlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yanıltıcı bu etkilerden kurtulmak için mutlaka cüzdanın alınmasından önce iyi bir malzeme incelemesi yapılmalıdır. 

Blaxy Cüzdanları Neden Farklı?

Anlatılan her ayrıntıya dikkat edildiğinde, Blaxy tarafından sunulan cüzdanların büyük bir farklılığa sahip olduğunu görebilirsiniz. Çünkü örnek olarak Erkek Deri Cüzdan Poyraz ürünleri en iyi şekilde seçilmiş ideal kalınlıktaki sırçalı deri sayesinde üretilir. En düşük atık oranı ile kesilen bu deriler, naylon mumlu iplik sayesinde dikilirken, en üst seviye sağlamlık için hassas bir el işçiliği ile hazırlanır. 

Estetik kaygılara, kullanım ihtiyaçlarına ve boyutlara aşırı derecede özen gösterilmesi ile üretilen Blaxy cüzdanlar aranan kaliteyi net bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Bugün iyi cüzdan ile kötü cüzdan arasındaki farkları göz önünde bulundurduğunuzda, temin ettiğiniz her Blaxy cüzdan aradığınız kaliteyi en net şekilde ortaya koyacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir