tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Deri Nasıl Parlatılır Ve Temizlenir?

Tarih boyunca deri ile ilgili yapılan araştırmalara bakıldığında, en eski deri eşyanın bundan 5500 yıl önce üretilmiş bir ayakkabı olduğu görülmüştür. Yine Ermenistan’da yapılan kazı çalışmalarında da 7 numara gibi bir kadın ayakkabısı bulunurken, yüzyıllar boyunca çürümediği görülmüştür. 

Tarihi eserlere bakıldığında deri ayakkabıların ve malzemelerin bugüne kadar nasıl korumuş olduğu incelenmiş ve farklı noktalara rastlanmıştır. Örneğin, farklı otlar ile deri ayakkabıların ya da eşyaların doldurulduğu ya da koyun gübresinin altına gömüldüğü görülmüş ve bu sayede de yüzyıllar boyunca korunduğu anlaşılmıştır. 

Ortaya çıkan bu sonuçlara bakıldığında da derinin korunması, temizlenmesi, bakımının yapılması gibi noktalarda doğal koruyucu maddelerin ve bitkilerin özel bir yere sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda da deriyi korumak ve onlarca yıl boyunca orijinal bir şekilde kullanabilmek için bugün yine bu maddelerden elde edilen yumuşatıcılar, temizleyiciler ve koruyucular kullanılmaktadır. 

Deri Her Zaman Deridir

Çanta, mobilya, koltuk, ceket, kemer, cüzdan veya ayakkabı gibi her aksesuar veya eşyada deri kullanımı yer alıyorsa, bu eşyalar için farklı temizlik ürünlerine de masraf yapmak ve temin etmek gerekecektir. Örneğin, Blaxy Leather markası tarafından üretilmiş Erkek Deri Cüzdan Poyraz ürünü temin ettiğinizde, bu cüzdanı korumak için de deriyi koruyabilecek malzemelere ihtiyacınız olacaktır. 

Elbette ki ayakkabınızı korumak için kullandığınız ayakkabı cilasını Poyraz Erkek Deri Cüzdan üzerinde kullanarak, bakım ve temizlik gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ayakkabı için ayrı ve tercih ettiğiniz cüzdan için ayrı ayrı temizleyici ve koruyucu ürünler temin etmek gerekecektir. 

Bugün piyasada yer alan farklı tiplerdeki yumuşatıcılar, cilalar, kremler veya derinin korunmasını sağlayan maddelerin tümü derideki lekelenmeleri, renk solmasını ve derinin sert bir yapıya ulaşmasını engelleyebilir. Fakat bu durumda da derinin farklı katmanlarını ve tamamını doğru bir şekilde korumak için temel adımlar gözden geçirilmelidir. 

Derinin Katmanları Ve Çeşitleri

Deri farklı yüzeyleri ile birlikte tahıl şeklinde adlandırılan özelliklere sahiptir. Bu durumda da tam tahıl olarak adlandırılan deriler el değmemiş deri üst tabakasının ifade eder. Bu tip derilerde sadece tüyler alınır, yüzeydeki çizikler veya izler dokunulmadan kullanılır. 

Üst tahılın üzerinde yumuşatma amacıyla zımparalama yapıldığında ise taneli deri elde edilir. En üst katmanda tüyler uzaklaştığında ise düzgün bir deri sağlanırken, yapay bir cilalama uygulandığında düzeltilmiş deri sonucu elde edilecektir. Bölünmüş deri ise üstteki kaliteli yapı ayrıldıktan sonra altta kalan kısmı olarak kullanılmaktadır. 

Deri için bu katmanları, kalite özelliklerini ve deri türlerini öğrendikten sonra artık hangi yapı için hangi malzemenin kullanılması ile koruma ve bakım yapılacağı öğrenilebilir. 

Deriyi Korumak İçin Gereken Temel Ürünler

Evinizde kullandığınız mobilyalar, gündelik hayattaki çantalar, ayakkabılar veya cüzdanlar gibi deri ürünler için koruma gerçekleştirecek üç temel ürün bulunmaktadır. Blaxy Leather markası üzerinden elde ettiğiniz Erkek Deri Cüzdan Poyraz ürünleri veya diğer deri ürünlerinizde kullanacağınız şekilde bu malzemeler temin edilmelidir. Gereken bu malzemeler arasında ise

  • Deri temizleyiciler
  • Deri bakım ürünleri
  • Deri koruyucular yer almaktadır. 

Farklı kullanım şekillerine, faydalara ve özelliklere sahip olması ile birlikte de bu üç önemli malzeme teker teker incelenebilir. 

1- Deri Temizleme Malzemeleri

Temizleme malzemeleri derinin üzerinde birikmiş olan toz, cilayı kapatan yağlar ve kirli lekeleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Özellikle kullanıma bağlı olarak cüzdan gibi deri ürünler üzerinde cila katmanları tıkanmaya başlar, deri nefes alamaz ve giderek çatlaklar bu kirli etmenler ile dolmaya başlar. Bu durumda da iyi bir deri temizleyici yüzeydeki bu kiri ortadan kaldırabilir. 

Bu anlamda kullanılacak temizleyicilerde en çok önem verilmesi gereken noktalar arasında temizleyicinin kimyasal yapısı bulunmaktadır. Seçilen ürün nötr bir pH ile üretilmiş olmamalıdır ve alkol ya da aşındırıcı içermemelidir. 

Kir çıkarmak için yumuşak bir sabun kullanılabilir veya bir lexos deri temizleyici seçimi gerçekleştirilebilir. Sert bir sabun ise çanta derisi için veya cüzdan derisi için sert olacaktır ve renk bozulmaları ortaya çıkarabilir. Günlük hayatta kullanılan bir sabun ise hızlı bir şekilde kuruyacaktır ve deride yumuşama sağlayarak yağ içeriğini koruyabilir. 

Deri eşyaların korunması açısından kapsamlı bir temizlik ara sıra yapılmalıdır. Ancak düzenli bir şekilde fırçalama ve silme yapılması ile deri temiz tutulabilir. Derinin düzenli şekilde temizlenmesi için de öncelikle oluşan kir yumuşak bir bezle uzaklaştırılır. Sonra bir bez üzerinde deri temizleyici kullanılarak, yumuşak hareketlerle deri malzemenin bu temizleyiciyi emmesi sağlanır. Ardından fazla malzeme kuru bir bezle alınarak temizleme bitirilir. 

Cüzdan ve çantalarınızda oluşan lekeleri temizlemek için de kullanacağınız temizleyici ürünleri önce küçük bir kısımda uygulama yaparak bir sorun yaşayıp yaşamayacağını görebilirsiniz. Sıkıntı yaşanmaması durumunda tüm eşyayı bu madde ile temizlemek mümkün olacaktır. 

Aslında daha uzun ömürlü ve temiz bir kullanım için cüzdanlarınızı ya da çantalarınızı ortalama 2-3 günde bir yumuşak ve kuru bir bez ile silmek yeterli olabilir. Çünkü bu basit işlem sayesinde deri sahip olduğu estetik görünümü çok uzun yıllar koruyabilir. 

2- Deri Bakım Ürünleri

Deri zaman içerisinde kullanıldıkça çatlamaya başlar ve kuruma etkisiyle yapısını yitirebilir. Bu durumda çok basit bir malzeme olarak deri kremi derinin üzerinde yumuşak ve esnek bir yapı sağlar. Vizon yağı gibi malzemeler ise deride doğal yağların tekrar canlanması etkisi sağlar. Genellikle bu tip kremler, deride nem ve renk sağlayabilmek için koruma katmanı uygulamak açısından kullanılır. 

Deride koşullu bir şekilde temizlik ya da kalite elde edebilmek açısından sadece yumuşak bir bez üzerinde bir parça deri kremi veya vizon yağı uygulanarak derinin üzerine sürülebilir. Nazik bir şekilde deri üzerinde uygulama yapıldıktan kısa bir süre sonrasında ise deri yeniden parlak bir görüntüye sahip olacaktır. Üstelik Poyraz Erkek Deri Cüzdan gibi eşyalarınızda bu bakımı sadece ayda bir defa yapmanız da yeterli olacaktır. 

3- Deri Koruma Malzemeleri

Derinin sızdırmaz yapısını korumak ve üst tabakasını kaplayarak iklim şartlarından korumak için deri koruma malzemeleri önemli bir etki sağlar. Bu malzeme güneş etkisi sonucunda da derinin yağ ve nemini atmasını engeller. 

Deri her zaman cila yapılması gereken bir malzeme olmasa da cila estetiğe katkı sağlar ve aslında bir koruma katmanı sunar. Tercihe bağlı olarak deride cila uygulanabilir. Ancak normal bir ayakkabı cilası cüzdan gibi bir ürün üzerinde uygun olmayabilir. 

Ev Ortamında Deri Koruyucu Ürünler

Ev ortamında her zaman bulunabilecek ve deri cüzdan, deri ayakkabı ya da deri çanta gibi eşyalarınızı koruyabilecek ve temizleyebilecek pratik ürünler de tercih edilebilir. Bu ürünler arasında özellikle test edilmiş formülü ile birlikte deri balı gibi krem ürünler ya da deri sütü gibi canlandırıcı ürünler yer almaktadır. Bilhassa deri sütü derinin üzerinde yumuşak ve mat bir parlaklık sağlar. 

Deri kremleri kokusuz ve kimyasal olmayan özellikleri sayesinde de deri üzerinde esnekliği artırırken, genel olarak balmumu gibi ürünler ise çok yönlü yapısıyla deri içerisinde eriyerek koruyucu bir tabaka oluşturabilir. 

Deri temizleme mendilleri kolay bir şekilde silme işlemi ile derinin kirlerini temizleyerek koruma sağlarken, derinin hasarlardan korunması için de bazı noktalara dikkat etmek önemlidir. Deriyi fazla su ve güneş ışığından korumak önemlidir. Lekelenme sonucunda basitçe silerek leke temizlenmelidir. Aşırı sert temizleyiciler ve aşındırıcı ürünler kullanılmamalıdır. Derinin nemini çekerek kurutacak şekilde cüzdan ve ayakkabılar içerisinde gazete gibi malzemeler doldurulmamalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir